Nabízíme


Počet přístupů

pocitadlo
Kuře s oříškovou nádivkou
(vde)
recept číslo: 75
kurenad.jpg
Boduj Posli recept emailem Vytiskni recept Názory Není dostupné, musíte se přihlásit

Suroviny

1 větší kuře
80 g másla
sůl
zázvor
5 lžic kečupu

Nádivka:
40 g másla
2 vejce
30 g nastrouhaných vlašských ořechů
zázvor
kari
sladká mletá paprika
cukr
tymián
sůl
zelená petrželka
citronová kůra
1 jablko
20 g cibule
strouhanka
 

Postup

Nejdříve si připravíme nádivku. Odvážíme si máslo a rozkrájíme jej na plátky - takto připravené lépe změkne a bude se také lépe třít. Rozemeleme nebo nastrouháme vlašské ořechy.Oloupeme jablko a cibuli a také nastrouháme. Změklé máslo utřeme v misce do pěny. Přimícháme k němu obě vejce, přidáme špetku zázvoru, na špičku nože kari, trochu sladké mleté papriky, trochu tymiánu, slabou lžičku pískového cukru, ořechy, cibuli a jablko, nastrouhanou citronovou kůru. Promícháme, nakonec osolíme a přidáme jemně nasekanou zelenou petrželku. Výsledná nádivka by měla být poměrně tuhá a hustá, proto vzniklou směs zahustíme takovým množstvím strouhané housky, abychom kýžené hustoty dosáhli.

Kuře dobře omyjeme, uvnitř je osolíme a okořeníme mletým zázvorem, na povrchu jej pouze osolíme. Břišní dutinu naplníme připravenou nádivkou a kuře buď zašijeme nebo břišní otvor stáhneme jehlami či sponkami na drůbež. Nádivky je obvykle více, než se vejde do břišní dutiny, takže ji můžeme použít i k naplnění dutiny u krku nebo dát zbytek nádivky péct samostatně vedle masa (pozor, samostatná nádivka je upečená dříve než kuře, proto ji včas z pekáče vyjmeme!). Kuře pečeme na másle v troubě do zlatorůžova. Při pečení jej občas poléváme šťávou a ke šťávě přiléváme podle potřeby vývar. Když je kuře upečené, vyjmeme jej z pekáče, předáme na talíř či mělkou misku a na prsou kuře rozstřihneme. Nádivku opatrně vyjmeme a nakrájíme na plátky. Zbytek kuřete rozporcujeme. Ke šťávě z upečeného kuřete přidáme kečup, promícháme se šťávou a necháme přejít varem. Touto šťávou s kečupem poléváme porce kuřete i nádivky. Vhodnou přílohou ke kuřeti je rýže a čerstvá, na dílky nakrájená rajčata.
Takto připravené kuře je u nás velmi oblíbené - větší pracnost nádivky je vyvážená její méně obvyklou chutí. Při pečení krásně provoní celou kuchyň i byt kořením, při jídle pohladí jazyk a uspokojí všechny chuťové pohárky. Pokud toto kuře připravuji pro nějakou slavnostnější příležitost, potom jej často doplním některým z ovocných salátů např. salátem obsahujícím čerstvé hroznové víno. A případné zbytky nádivky se dají jíst i jako studené plátky s chlebem.

Názory čtenárů

Váš názor:
Kontrolní kód* - třetí písmeno abecedy:
Podpis:


* Kontrolní kód je nutné zadat jako ochrana proti "spam robotům".