Nabízíme


Počet přístupů

pocitadlo
Bramborová kaše 5x a pokaždé jinak
(vde)
recept číslo: 283
ss.jpg
Boduj Posli recept emailem Vytiskni recept Názory Není dostupné, musíte se přihlásit

Suroviny

600 až 800 g brambor
mléko
sůl
1 lžička másla

 

Postup

Brambory oloupeme, rozpůlíme, vložíme do studené osolené vody a uvaříme doměkka. Vodu slijeme, brambory rozšťoucháme, přidáme trochu másla. Postupně přiléváme teplé mléko a šleháme el. šlehačem, až je kaše hladká, někdy se říká i sametová. V závěrečné fázi kaši ochutnáme - často se stává, že je méně slaná, než očekáváme a v případě potřeby přisolím. Hotovou kaši již na talíři a poléváme rozpuštěným máslem, stačí také dát tenký plátekm másla na povrch horké kaše a máslo se samo rozpustí. Bramborovou kaši lze různě obměňovat, nemusí to být pouze příloha, ale v některých případech i hlavní jídlo.

Bramborová kaše dietní
Jde vlastně o dietní variantu základní bramborové kaše. Lze ji podávat hlavně při zažívacích problémech a průjmových onemocněních. Připravujeme ji tak, že vodu z uvařených brambor slijeme, ale část ji použijeme místo mléka při šlehání kaše. Mléko do úplně dietní kaše vůbec nedáváme, podle stavu onemocnění lze však postupně zkusit část vody mlékem nahradit. Dietní kaši většinou nemastíme, když tak pouze slabým plátkem syrového másla.

Bramborová kaše s jablky
K surovinám na základní předpis musíme ještě přidat asi 200 g jablek. Ta oloupeme a nastrouháme. Postupujeme stejně jako u základního receptu, ale v okamžiku, kdy máme rozšťouchané brambory, přidáme nastrouhaná jablka. Potom šleháme do hladka a přiléváme horké mléko. Tato kaše se hodí jako příloha k minutkám ze zvěřiny, játrům, ale i k pokrmům z hovězího masa.

Bramborová kaše se smaženou cibulkou a šunkou
Opět si připravíme kaši podle základního receptu. Oloupeme si dvě cibule, nakrájíme na kolečka. Asi 100 g šunky či šunkového salámu nakrájíme na proužky. Na pánvi rozpustíme lžíci másla, v ní opečeme cibuli a ke konci, když už je cibule zlatavá, přidáme proužky šunky, které se také rychle osmahnou. Hotovou kaši posypeme šunkou a cibulí. Již nemastíme. Doplníme-li nějakým zeleninovým salátem, máme lehkou večeři.

Zapečená bramborová kaše se sýrem
Na tuto kaši potřebujeme navíc asi 100 g uzeného sýr, 1 vejce, tuka a strouhanku na vytření zapékací misky.
Oloupané brambory rozpůlíme a v osolené vodě uvaříme doměkka. Po slití brambory rozšťoucháme a za stálého míchání (šlehání) postupně přidáváme horké mléko, vejce a hrubě nastrouhaný uzený sýr. Kaši vyšleháme dohladka. Zapékací misku vytřeme máslem a vysypeme strouhanou houskou. Naplníme ji našlehanou kaší se sýrem a zapečeme v troubě. Použijeme ji jako přílohu k minutkám z vepřového masa. Ti, kdož maso nemusí (nemohou), použijí jako lahodnou přílohu k zapečené bramborové kaši nějaký zeleninový salát.

Názory čtenárů

Další varianta bramborové kaše se sýrem. Uvařené brambory rozštoucháme přidáme horké mléko a rozšleháme přidáme sůl a hlavně máslový nebo smetanoví sýr a ušleháme kaši do hladka množství sýra podle chuti,tahle kaše nemá chybu jinou neděláme.
petr dne 30.9.2008 16:09:51
Váš názor:
Kontrolní kód* - třetí písmeno abecedy:
Podpis:


* Kontrolní kód je nutné zadat jako ochrana proti "spam robotům".