Nabízíme


Počet přístupů

pocitadlo
Smetanový dort s ovocem
(vde)
recept číslo: 2451
smedo.jpg
Boduj Posli recept emailem Vytiskni recept Názory Není dostupné, musíte se přihlásit

Suroviny

Náplň:
1 smetana ke šlehání
2 zakysané smetany
želatinový ztužovač za studena Dr.Oetker
ovoce do smetanové náplně (i zmražené)
2 lžíce cukru krupice

Piškotové těsto:
4 vejce
240 g hrubé mouky
200 g cukru krupice
1 lžíce oleje

Poleva:
Dortové želé (červené, čiré)
2 lžíce cukru
Ovoce dle sezóny
 

Postup

Nejdříve si upečeme těsto. Můžeme použít své "oblíbené" nebo postupovat podle receptu. Oddělíme bílky a žloutky. Ke žloutkům přidáme cukr, 4 lžíce horké vody a jednu lžíci oleje a vyšleháme do hladké husté pěny. Zvlášť ušleháme bílky se 4 lžícemi studené vody. Ke žloutkové pěně střídavě přimícháváme mouku a ušlehané bílky. Těsto nalijeme do formy vytřené tukem a vysypané hrubou moukou a upečeme v troubě rozpálené asi na 200 st. C. Necháme vychladnout.

Po vychladnutí rozkrojíme podélně na dvě stejně vysoké vrstvy. Na spodní vrstvu natřeme smetanový krém s ovocem a přiklopíme horní vrstvou. Na smetanovou náplň si nejdříve ušleháme smetanu ke šlehání a promícháme se dvěma zakysanými smetanami. Želatinový ztužovač nasypeme do větší misky, zalijeme 100 ml vlahé vody a rychle šleháme ruční metličkou po dobu asi půl minuty. Potom želatinovou hmotu vmícháme ruční metličkou do smetan a přidáme ovoce. Můžeme použít jahody, borůvky, rybíz nebo i nakrájené větší ovoce (banány, ananas, meruňky, broskve). Dobře poslouží i ovoce zmražené, které před přidáním do smetany nerozmrazujeme. Podle chuti dosladíme a rozprostřeme na spodní vrstvu piškotového těsta. Přiklopíme vrchní vrstvou, můžeme i lehce zatížit a necháme v chladnu ztuhnout alespoň dvě hodiny.
Povrch dortu pak poklademe čerstvým ovocem a zalijeme želé, které si připravíme dle návodu.

Poznámky:
Neuvádím přesná množství smetany, jde o standardní balení. Zakysaná smetana byla 15%. Želatinový ztužovač stačí až na 700 g hmoty včetně ovoce. Použila jsem velkou kulatou dortovou formu, ale lze použít jakákoliv forma vhodné velikosti. Na hubnutí to vhodné není, ale chutná to báječně!

Názory čtenárů

Váš názor:
Kontrolní kód* - třetí písmeno abecedy:
Podpis:


* Kontrolní kód je nutné zadat jako ochrana proti "spam robotům".