Nabízíme


Počet přístupů

pocitadlo
Gratinovaný květák
(cas)
recept číslo: 891
ss.jpg
Boduj Posli recept emailem Vytiskni recept Názory Není dostupné, musíte se přihlásit

Suroviny

1 květák
1 malá brokolice
200 g másla
150 g hladké mouky
500 ml vývaru
250 g nivy
sůl
bílý pepř
muškátový květ
strouhanka na vysypání mísy

 

Postup

Brokolice by mělo být méně než květáku - asi 1/4 z celkového množství. Brokolici i květák očistíme, rozdělíme na větší růžičky, uvaříme v osolené vodě skoro doměkka (rozhodně se nesmí při vyjmutí rozpadat - spíše ponecháme tužší, protože bude následovat ještě další tepelná úprava), vyjmeme a necháme vychladnout. Také vývar např. ze zeleninové nebo masové kostky si připravíme předem a necháme ho vychladnout. Zapékací misku vytřeme kouskem másla a vysypeme strouhanou houskou. Nivu nastrouháme na nudličky na okurkovém struhadle. Potom si na hlubší pánvi připravíme bešamelovou omáčku - nejdříve rozpustíme máslo, vmícháme hladkou mouku a uděláme světlou jíšku. Potom postupně podléváme studeným vývarem a stále mícháme, necháme několik minut provařit. Nakonec přidáme sůl, bílý pepř a trochu nastrouhaného muškátového oříšku. Bešamelová omáčka na zapékání by měla být poměrně hustá. Růžičky uvařené brokolice a květáku případně rozdělíme ještě na menší kousky (záleží na individuálním vkusu a chuti) a vložíme je do zapékací misky. Posypeme nastrouhanou nivou a proložíme bešamelovou omáčkou. Zapékáme v troubě při 200 stupních C do chvíle, kdy pokrm začne na povrchu červenat. Podáváme s okurkovým salátem, trváme-li na příloze, tak s vařeným bramborem.
Poznámky:
Pokud máte malé zapékací či gratinovací misky o obsahu jedné porce, lze je také použít. Potom jídlo servírujeme přímo v této misce (pozor na spálení!).
Jde o zeleninový pokrm dostupný nejen v letní sezóně, ale i v zimě, protože náklady na něj jsou stále nižší než na pokrm s masem.

Názory čtenárů

Váš názor:
Kontrolní kód* - třetí písmeno abecedy:
Podpis:


* Kontrolní kód je nutné zadat jako ochrana proti "spam robotům".