Nabízíme


Počet přístupů

pocitadlo
Kynuté knedlíky s ovocem II.
recept číslo: 2676
kyknea.jpg
Boduj Posli recept emailem Vytiskni recept Názory Není dostupné, musíte se přihlásit

Suroviny

500 g hrubé mouky
1 lžička soli
1 lžička cukr
250 ml mléka
10 g droždí
1 žloutek
200 g borůvek
 

Postup

Popis je podrobný, vhodný pro začínající kuchařky.
Do mísy dáme mouku, lžičku soli. Pokud máme mouku uloženou v chladnu, necháme ji chvíli prohřát na pokojovou teplotu. Je to důležité pro správné kynutí. Do mléka přidáme lžičku a mírně zahřejeme. Mléko musí být jen vlažné. Odstavíme ho ze zdroje tepla a rozdrobíme do něj droždí. Počkáme, až vzejde (vyplave na povrch a zvětší svůj objem). Vznikne nám tzv. kvásek, do kterého rozmícháme žloutek a vše přilijeme k mouce.
Vypracujeme vařečkou až je těsto krásně hladké. To dá trochu práce, těsto by mělo být propracované tak, že se při jeho vymíchávání tvoří na povrchu malé puchýře. Ale s tím se netrapte, ani já této dokonalosti nedosahuji a nevím, zda to zvládají moderní hnětače. Přikryjeme ho utěrkou a necháme kynout v teplé místnosti. Kyne zhruba hodinu - záleží na teplotě, kvalitě droždí a dodržení postupu.

Vykynuté těsto rozválíme na vále na plát asi na prst silný, nakrájíme z něj čtverce, doprostřed dáme ovoce a v dlani spojíme a zakulatíme. Hotové knedlíky necháme opět pod utěrkou asi 15 minut dokynout, potom je vkládáme do vařící osolené vody a vaříme asi 10 až 15 minut. Z této dávky se asi 20 knedlíků, vyplatí se vařit knedlíky na dvě dávky, protože potřebují při vaření dost prostoru a jsou pak pěkně nadýchané. Po 10 minutách vyjmeme děrovanou naběračkou jeden knedlík a dvěma vidličkami ho opatrně částečně roztrhneme, abychom viděli, zda je dobře uvařený. Po vyjmutí co nejdříve každý knedlík propíchneme vidličkou, aby z něj vyšla pára a knedlík zůstal kyprý.

Knedlíky omastíme rozpuštěným máslem a posypeme moučkovým cukrem. Můžeme pokapat i zakysanou smetanou nebo posypat mletým mákem s cukrem či postrouhat tvrdým tvarohem. Dochucení knedlíků má svá místní specifika, i tady platí, že fantazii se meze nekladou.
Poznámka:
Volně podle knížky Zlatá úsporná kuchařka Anuše Kejřové

Názory čtenárů

Váš názor:
Kontrolní kód* - třetí písmeno abecedy:
Podpis:


* Kontrolní kód je nutné zadat jako ochrana proti "spam robotům".